Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 21ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ

21ο Δημοτικό σχολείο Καβάλας, το σχολείο του Αγίου Λουκά, όπως είναι γνωστό στους κατοίκους της Καβάλας. Ένα σχετικά νέο σχολείο, σε μια καινούρια συνοικία της Καβάλας.

Η περιοχή του Αγίου Λουκά άρχισε να κατοικείται κατά τη δεκαετία του ?70. Μέχρι τότε ήταν ένας αφιλόξενος τόπος, γεμάτος βράχια και θάμνους. Τα μόνα κτίσματα που υπήρχαν ήταν το στρατόπεδο Λ/γού Καρακώστα και η Παιδόπολη. Το κομμάτι, μάλιστα, που σήμερα είναι το σχολείο μέχρι το ΤΕΙ, ήταν πεδίο βολής. Γι? αυτούς τους λόγους, η περιοχή αποκαλούνταν «Βιετνάμ» από τους κατοίκους της πόλης.

Το 1962, εντάχθηκε η περιοχή στο πολεοδομικό σχέδιο του Υπουργείου Κοινωνικής Πρόνοιας (ΦΕΚ τ. Δ΄/91/1962, «Περί επεκτάσεως του ρυμοτομικού σχεδίου Καβάλας»). Τότε παραχωρήθηκε και το οικόπεδο για την ανέγερση Δημοτικού Σχολείου (ΦΕΚ 24-07-1962/91Δ). Τα οικόπεδα δόθηκαν, κυρίως, σε άστεγους εργάτες και κάποια ως πολεμικές αποζημιώσεις, με ελάχιστο κόστος για τους δικαιούχους, οι οποίοι μάλιστα κατέβαλαν μόνο τα έξοδα των τοπογραφικών. Πολλοί απ? αυτούς, μη μπορώντας να χτίσουν, τα πούλησαν ή τα έδωσαν σε εργολάβους κι έτσι άρχισε η ανοικοδόμηση της περιοχής και μάλιστα με πολυκατοικίες ως επί το πλείστον. Δημιουργήθηκε, λοιπόν, η ανάγκη ίδρυσης σχολείου στη νεοσυσταθείσα συνοικία.

Έτσι το 1973 ιδρύθηκε το 21ο Δημοτικό Σχολείο (ΦΕΚ τ.Β΄276/2-03/1973) και πρωτολειτούργησε ως 3/θέσιο, με 128 παιδιά. Μέχρι το 1980 συστεγαζόταν με το 17ο Δημοτικό Σχολείο Καβάλας στο κτίριο που βρίσκεται τώρα το 17ο. Το νέο διδακτήριο λειτούργησε για πρώτη φορά κατά τη σχολική χρονιά 1980-81και τα επίσημα εγκαίνια έγιναν στις 3/11/1980. Οι μελέτες για το υφιστάμενο κτίριο εκπονήθηκαν και υλοποιήθηκαν από τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της τότε Νομαρχίας Καβάλας, τμήμα Οργανισμού σχολικών κτιρίων, κατά τη διετία 1978-80, αλλά παραλήφθηκε οριστικά το 1982.

Το οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται το σχολείο, ιδιοκτησίας του Δήμου Καβάλας, καταλαμβάνει έκταση 2.458 τ. μ., ενώ το υφιστάμενο κτίριο δόμησης καλύπτει 1.570 τ. μ.. Αναπτύσσεται δε σε τρεις βαθμίδες, ως εξής:

Στάθμη 1 (υπόγειο): εκεί υπάρχει γυμναστήριο, το λεβητοστάσιο και το 26ο Νηπιαγωγείο από το 2005. Το 26ο Νηπιαγωγείο ιδρύθηκε το 2004 (ΦΕΚ 1085/19-07-2004, τεύχος Β΄),αλλά για το σχολικό έτος 2004-05 φιλοξενήθηκε στον 3ο Κρατικό Παιδικό Σταθμό.

Στάθμη 2 (ισόγειο): αναπτύσσονται αίθουσες διδασκαλίας, το γραφείο των Δασκάλων, το γραφείο του Διευθυντή, κυλικείο, WC μαθητών, WC προσωπικού και μικρή αποθήκη.

Στάθμη 3 (όροφος): αναπτύσσονται αίθουσες διδασκαλίας, WC μαθητών και αποθήκη.

Το κτίριο αρχικά κατασκευάστηκε με τσιμεντένιο δώμα, αλλά αργότερα προστέθηκε στέγη για την απομάκρυνση των ομβρίων. Ο περιβάλλων χώρος του σχολείου αποτελείται ως επί το πλείστον από ασφαλτοστρωμένη επιφάνεια και δεν παρουσιάζει αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Δεν περιλαμβάνει διαμορφωμένους χώρους καθιστικού, ούτε στοιχεία σκίασης ή προστασίας από τη βροχή. Τα μόνα στοιχεία που περιλαμβάνονται είναι, ένα υποτυπώδες γήπεδο καλαθοσφαίρισης και βρύσες με πόσιμο νερό για τους μαθητές.

Το 21ο Δημοτικό Σχολείο λειτουργεί ως 8/θέσιο, από το Φεβρουάριο του 2013. Η λειτουργικότητά του, όμως, διαμορφώθηκε με αυξανόμενο ρυθμό και μάλιστα πολύ γρήγορο μέχρι το 1992, οπότε γίνεται 12/θέσιο και παραμένει έτσι μέχρι το 2001. Κατά τη διετία 2001-03 έχει το μεγαλύτερο αριθμό παιδιών και λειτουργεί ως 13/θέσιο. Από το 2010 και μετά αρχίζει η φθίνουσα πορεία, πέφτοντας κάθε χρόνο κατά μία οργανική θέση.

Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας (Φ.13.1/1147/Γ1/1351/1-08-98), που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 8/15-01-1999 τ. Β΄) ορίσθηκε το σχολείο ολοήμερο με την ονομασία «21ο 12/θέσιο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Καβάλας.

Με κοινή Υπουργική απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας, του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας και του Υφυπουργού Οικονομίας και Οικονομικών (119176/Γ6/28-09-2009), που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 2084/τ.Β΄/28-09-2009), ιδρύθηκε Τμήμα Ένταξης από το σχολικό έτος 2009-10.

Σήμερα το 21ο Δημοτικό Σχολείο αποτελεί το πνευματικό και πολιτιστικό κέντρο της συνοικίας του Αγίου Λουκά, όπως βέβαια και η εκκλησία που δίνει την επωνυμία στη γειτονιά. Το όνομα της η ενορίας επιλέχτηκε από το Μητροπολίτη, διότι όταν επισκέφτηκε την Καβάλα ο Απόστολος Παύλος, συνοδευόταν από τους Αποστόλους Λουκά, Σίλα και Τιμόθεο. Επειδή, όμως, υπήρχε ήδη η εκκλησία του Αγίου Παύλου και του Αγίου Σίλα, θεωρήθηκε σωστό η νέα συνοικία να πάρει το όνομά της προς τιμήν του Αποστόλου Λουκά. Το 1980, λοιπόν, μπήκε ο θεμέλιος λίθος και το 1990 εγκαινιάστηκε ο ναός, ο οποίος βρίσκεται απέναντι από το Σχολείο.

Το 2013, ο Δήμος Καβάλας πρόκειται να προβεί σε ανακαίνιση και επισκευή, αλλαγή διαρρύθμισης και προσθήκη κατ? επέκταση στο υφιστάμενο διδακτήριο, καθώς και ανέγερση νέου κτίσματος, όπου θα στεγαστεί το Νηπιαγωγείο, εντός του ίδιου οικοπέδου. Μόλις ολοκληρωθεί η μελέτη, θα ενταχθεί στο ΕΣΠΑ. Έτσι, ευελπιστούμε στη λειτουργία ενός καλύτερου και πιο σύγχρονου σχολείου.

«Ποτέ δεν πρέπει τα κλαδιά

τις ρίζες να ξεχνούνε,

γιατί αυτές αν μαραθούν